Zabíjajú sa zvieratá pre kožu? Nie, kože pochádzajú zo zvierat chovaných na jedlo, čo predstavuje 99% svetovej kože.

Koža je prírodný vedľajší produkt. Hlavným zdrojom živočíšnych koží je hovädzí dobytok (69 %), ovce (13 %), kozy (11 %) a ošípané (6 %). Ich kože sú cenným globálnym zdrojom a vďaka zručnostiam a znalostiam garbiarov a výrobcov zabezpečujú, aby tento všestranný materiál nebol zahodený na skládku. Súčasné odhady hovoria o úspore 7,3 milióna ton len v prípade koží dobytka a celkovo asi o 10 miliónoch ton ročne. To je množstvo potenciálneho odpadu, ktorý sa premieňa na všestranný, využiteľný materiál.

Koža je všestranná

Výrobcovia kože túto surovinu recyklujú a využívajú jej obrovskú všestrannosť. V závislosti od zdroja použitej kože alebo kože a povrchovej úpravy môžu vytvárať prepychovú, ale pevnú obuv, kabelky a oblečenie a odolné, no zároveň pohodlné sedadlá a nábytok do áut a lietadiel. Koža môže byť dostatočne tvrdá pre podrážku topánok alebo dostatočne mäkká pre najjemnejšie rukavice.

Koža má dlhú životnosť

Kožené predmety dobre postarané pomocou olejov, krémov a pigmentov, opravené a znovu použité, vydržia desaťročia. Myslite na všetky vintage kožené bundy, topánky a tašky; knižnice lemované starými knihami viazanými v koži a odolné sedlá a uzdy, ktoré používali celé generácie.

Koža je biologicky odbúrateľná

Na životnom prostredí sa rozkladá za 25 až 45 rokov. Plast, naopak, trvá stovky rokov, kým sa biologicky rozloží a vyrobí mikroplasty, ktoré poškodzujú životné prostredie.

Koža je udržateľná

Jej výroba podporuje ekonomiky na celom svete, kde sú garbiarstvo a súvisiace odvetvia životne dôležitými prvkami pri vytváraní živobytia a pomáhajú vytiahnuť milióny ľudí z chudoby. Koža tiež recykluje suroviny z potravinárskeho priemyslu a má nízku uhlíkovú a vodnú stopu počas celého svojho životného cyklu.

Koža podporuje miestnu ekonomiku

Jej výroba pomáha podporovať ekonomiku na celom svete, kde sú garbiarstvo a súvisiace odvetvia životne dôležitými prvkami pri vytváraní živobytia a pomáhajú vytiahnuť milióny ľudí z chudoby.

Koža je riadená zodpovedne

Takmer každá krajina na svete vyrába kožu a veľká väčšina tak robí transparentným a zodpovedným spôsobom. Chemikálie používané pri jej výrobe sú prísne regulované a existuje globálna organizácia Leather Working Group (LWG), ktorá vyvinula štandard environmentálneho auditu na pomoc pri pochopení, ako bola vyrobená konkrétna koža. Procesy výroby kože sú vysoko regulované, riadené a kontrolované s cieľom dosahovať a udržiavať normy, čím sa snažia o zodpovedné výrobné postupy po celom svete.

What Our Clients Say
23 hodnotení